آبشار شوی
آبشار شوی

آبشار شوی یا “تله زنگ” در جنوب شهرستان دورود و در بین کوه های سر تنگ شوی در حوالی روستای شوی و در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده است.

این آبشار که به قولی زیباترین آبشار ایران محسوب می شود؛ آبشاری زیبا ودلنشین است که از غاری بیرون می آید و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود.

ارتفاع آبشار ۱۰۰متر و عرض آن ۴۰ متر است که زیبایی وچشم اندازی کم نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است؛ از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است.

در فصل بهار از سراسر کشور مردم علاقمند برای تفریح به این آبشار منحصر به فرد لرستان روی می آورند و بخشی از اوقات خود را پیرامون زیبای آن سپری می کنند.

این آبشار در گویش محلی به “طاف شوی” معروف است و راه دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ می باشد.

 

صحبت من به عنوان یک لرستانی ( مصیب رجب زاده )

گفتنی قابل توجه اینکه: آبشار شوی از زیباترین آبشارهای لرستان بوده که متاسفانه شاهد هستیم که این آبشار را به نام  (آبشار شوی دزفول ) نامیده اند در صورتیکه همه خوب میدانیم دزفول شهرستانی از استان خوزستان می باشد که این استان نه ارتفاعات زیادی دارد و نه کوه های آنچنانی سر به فلک کشیده ای که بارندگی در آنها آنقدر زیاد باشد و نه میتوان گفت در ارتفاعات این استان برف باریده است که با آب شدن این برف ها این استان نیز دارنده آبشاری به این زیبایی و سر سبزی شده باشد گواه این گفته ما هم درختان بلوط و درختان بومی و پوشش گیاهی استان لرستان در اطراف این آبشار می باشد امیدواریم این مسئله را هموطنان خورستانی ما در نظر بگیرند و از نام بردن این آبشار به عنوان آبشار استان خوزستان نامی نبرند که هیچ فردی در باورش نمیگنجد که خوزستان دارای آبشاری با پوشش گیاهی و مخصوصا درختان بلوط  باشد