قلعه زاغه

اين قلعه در شهرستان كوهدشت در بخش رومشگان قرار دارد و تماماً از سنگ ساخته شده است . سبك و نوع طاق آن بسیار متفاوت از دیگر آثار موجود در استان لرستان است زیرا سنگهای بكار رفته در اين بنا بصورت حجاری شده و قلوه سنگ می باشد .

ژاک دمورگان باستان شناس فرانسوی اين اثر را از آثار دوره ايلامی مي داند اما این بنا بيشتر خصوصيات معماری دوره ساساني را دارد که بيشتر قسمتهای آن در زير خاك مدفون می باشد.برخی باستان شناسان معتقدند که به احتمال زياد در قسمت جنوبی آتشكده ای وجود داشته است .

بوستان شاپوری

بوستان شاپوریطی بازدیدی که از بوستان شاپوری داشتیم مشاهده گردید که با همت مسئولان شهر خرم آباد و استان لرستان این مجموعه در حال تکمیل شدن میباشد مساحت بوستان بزرگ شاپوری خرم آباد  38 هکتار است. در این بوستان مینیاتور تمامی پل های  تاریخی و آبشارهای لرستان شبیه‌ سازی خواهد شد در حال حاظر دریاچه این مجموعه در حال آبگیری میباشد اقدام به ساخت این مجموعه مینیاتوری و احداث این بوستان از بهترین اقدامات مسئولان برای معرفی تمامی مناطق گردشگری و تاریخی لرستان به مسافرین و گردشگرلن عزیز خواهد بود.

من به نمایندگی از طرف تمام لرستانی ها از مسئولان تشکر میکنم و امیدوارم اقدامات دیگری هم انجام شود که رونق گردشگری را در استانمان شاهد باشیم که یکی از دلایل پیشرفت یک استان و شهر میباشد

پارک جنگلی مخمل کوه

در قسمت انتهای شمالی مخمل کوه در تنگ شبیخون پارک جنگلی و تفرجگاهی برای مسافرین دایر شده که در فصل بهار و زمستان بسیار دیدنیست و یکی از بهترین انتخاب ها برای سپری کردن لحظه های خوب در کنار خانواده و دوستان می باشد.

مخمل‌کوه یکی از رشته کوههای لرستان به ارتفاع بیش از دو هزارو نهصد متر در شمال شرق خرم‌آباد قرار دارد. که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو قسمتی ازشهر خرم‌آباد را در دامن خود جای داده‌است.

این کوه بلند در دو سوی خود به دو تنگه مهم و استراتژیک منتهی می‌شود که در طول تاریخ رخدادهای فراوانی به خود دیده ‌است.

قسمت جنوبی مخمل‌کوه به جاده بروجرد به خرم‌آباد ختم می‌شود؛انتهای شمالی مخمل‌کوه نیز به جاده خرم‌آباد-الشتر می‌رسد که به تنگ شبیخون مشهور است و نام آن گویای بسیاری چیزهاست.

این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است. با آغاز فصل بارش گلسنگ‌های سیاه رنگ و آفتاب سوخته سبزرنگ می‌شوند. سراسر سبز. گلسنگها آفتاب‌گریز هستند به همین علت قسمت‌هایی از مخمل کوه که کمتر آفتاب گیر است سرسبز تر و دیدنیتر است.

مخلمل کوه برای کوهپیمایی بسیار مناسب و در دسترس است. با خودرو با چند دقیقه رانندگی به دامنه آن می‌رسید. فقط کافی است پس از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر رفته و یک کوهپیمایی لذت بخش را تجربه کنید.

آبشار مخمل کوه در دره زيبای مخمل كوه در تنگه شبيخون قرار گرفته است. كه به علت پوشش و فراواني گل و سنگ به اين نام مشهور شده است

پارک جنگلی شورآب

پارک جنگلی شورآب یکی از پارک های طبیعی اطراف شهر خرم‌آباد است.این پارک طبیعی در کیلومتر ۲۵ جاده خرم‌آباد به پلدختر واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است. پارک جنگلی شورآب به دلیل وجود درختان انبوه بلوط و آب هوای معتدل هر سال در فصل بهار نظر گردشگران بسیاری را برای گذراندن اوقاتی دلنشین و گرفتن عکس های یادگاری به خود جذب می کند.