درگذشت استاد حمید ایزدپناه

متاسفانه با خبر شدیم شاعر و پژوهشگر لرستانی، استاد حمید ایزدپناه درگذشت.

حمید ایزدپناه در ۲۷ آبان ۱۳۱۲ در خرم‌آباد و از ایل ساکی متولد شد.

دوره دبستان و دبیرستان را در همان شهر گذرانید و در سال ۱۳۴۲ موفق به اخذ دانشنامه لیسانس از دانشگاه تهران شد. او پس از سال‌ها تدریس در دبستان و دبیرستان‌های خرم‌آباد به وزارت فرهنگ و هنر منتقل شد و برای تشکیل فرهنگ و هنر مرکز لرستان مأمور گردید. او با کمک تنی چند از علاقه‌مندان موسیقی به گردآوری موسیقی بومی لرستان پرداخت. در سال ۱۳۴۶ از سوی انجمن آثار ملی دعوت به همکاری شد تا دربارهٔ آثار باستانی لرستان به پژوهش بپردازد که حاصل آن اثری به همین نام شد.
تألیف) «لرستان در گذرگاه تاریخ و زمان»
(تألیف) «آثار باستانی و تاریخی لرستان ۳ جلد»
(تدوین) «شاهنامه لکی»
(تألیف) «فرهنگ لری»
(تألیف) «فرهنگ لکی»
(تألیف) «شاعران در اندوه ایران»
(گردآوری) «داستانها و زبانزدهای لری و کتابشناسی مثلهای فارسی»
(گردآوری) «آهنگ‌ها و ترانه‌های لری»
(تألیف) «کتیبه‌های لرستان

بر اساس وصیت پیکر استاد ایزدپناه در خرم آباد بخاک سپرده خواهد شد

پیکر ایشان جمعه 24 بهمن برای خاکسپاری به ایران انتقال داده می شود جزئیات بیشتر به شما عزیزان لرستانی اطلاع داده خواهد شد.

این ضایعه دردناک را به مردان و زنان سرزمین کهنمان لرستان تسلیت عرض می نماییم.

 

آیت الله ابوتراب جزایری

حضرت آیت الله حاج سید ابوتراب جزایری در سال 1251 خورشیدی در شهر خرم آباد پای به عرصه وجود گذاشت پدرش مرحوم حجة الاسلام حاج سید ابولقاسم جزایری از علما و زهاد روزگار خود به شما می رفت.آیت الله جزایری مقدمات اولیه را نزد پدرش و مراتب سطح،رسائل و مکاتب و لعمه را نزد مرحوم سید جعفر کشفی در بروجرد فراگرفت.آیت الله العظمی بروجردی هم مباحثه درس ایشان بودند ابتدا به درس مرحوم آخوند کاظم خراسانی و سپس آیت الله سید محمئ کاظم یزدی که از مشاهیر و مراجع مسلم تقلید زمان بود حاضر شده و از محضر ایندو شخصیت روحانی و علمی نام آور بهره جستند.آیت الله جزایری پس از بازگشت به ایران و اقامت در خرم آباد به تدریس و ارشاد مذهبی پرداخت و قریب به سی سال تا پایان عمر محل مراجعه و بهره وردی طالبان علم و فرهنگ اسلامی به شمار می رفت.خانه شخصی این روحانی پاک سرشت پایگاه علم و زهد و تقوی بود.

اجازه روایت از مراجع مسلم تقلید زمان و درجه اجتهاد به اجازه بزرگانی نظیر مرحوم سید کاظم یزدی و آخوند خراسانی وجاهت علمی و تقوای مذهبی ایشان را مردم لرستان در توان یک مرجعیت تامه قرار داده بود.میزان زهد و مراتب عبادت شبانه او زبانزد خاص و عام است مرحوم آیت الله حاج سید ابوتراب جزایری در آبان ماه سال 1326 در سن 70 سالگی چهره در نقاب خاک کشیدو به جهان باقی شتافت.در مراسم ترحیم و تدفین او مردم خرم آباد با شرکت ئر مراسم سینه زنی و تجلیل از مقام شامخش مقام زهد و تقوا و علم و دانش او را ارج نهادند.

آیت الله بروجردی

آیت الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی،فرزند حاج علی آقا طباطبائی بروجردی از سادات طباطبائی است که نسبت آنان بحضرت امام حسن مجنبی(ع) می رسد او در ماه صفر سال 1292 هجری قمری در شهر بروجرد دیده بجهان گشود.نیای پنجم مرحوم بروجردی بنام سید محمد طباطبائی بروجردی نوه دختری مرحوم علامه مجلسی است.مرحوم بروجردی مقدمات علوم را در بروجرد نزد پدرش فراگرفت و در هیجده سالگی برای تکمیل تحصیلات،به اصفهان رفت و در آنجا نزد ابوالمهالی کلباسی،سید باقر دریچه ای،میر سید محمد تقی مدرسی در مدارس کلباسی و صدر اصفهانی بتحصیل پرداخت و مدتی نیز از محضر آخوند محد و جهانگیر خان قشقائی استفاده کرد است.در سال 1318 قمری بخ نجف اشرف عزیمت نموده و به محضر درس مرحوم آخوند محمدکاظم خراسانی وارد شد و بتحصیل علم پرداخت.

آیت الله بروجردی در سال 1328 هجری قمری با تصدیق علمای اعلام از قبیل آیت الله آخوند خراسانی و شریعت اصفهانی از نجف به ایران مراجعت و در بروجرد اقامت گزید و مدت 32 سال مرجع تقلید اهالی غرب و جنوب غربی ایرذان و قسمتی از خراسان و ممالک عراق بود و تدریس اصول فقه را نیز بعهده داشت.

در سال 1344 هجری به مکه معظمه مشرف شد و در سال 1345 به ایران مراجعت نمود،در این روزگار حوزه علمه قم با حضور مرجوم آیت الله حائری یزدی یکی از پایگاههای اصلی جهان اسلام و مرکزیت تشیع به شمار می رفت.پس از مرحوم حائری مرجعیت تامه شیعه در حوزه اقتدار آیت الله حجت،آیت الله حاج سید محمد تقی خوانساری و آیت الله صدرالدین صدر قرار داشت آیت الله بروجردی در محرم سال 1363 هجری قمری به قم مسافرت نمودخ و در آنجا ساکن شدند و پس از وفات آیت الله اصفهانی در آبان 1325 و بدنبال او مرحوم آیهَ اله قمی مرجع تقلید شیعیان جهان گردیدند.

مرحوم آیت الله بروجردی بحق یکی از دانشمندان بزرگ در یکصد سال اخیر بشمار میروند.غیر از فقه و اصول که اوج توانائی ایشان را نشان میداد،هیئت و ریاضی قدیم علم رجال و انساب مثال زدنی بود.

بدون شک نظم در زندگی آیتالله بروجردی یکی از شاخص های دیگر این بزرگوار بشنار می رفت همیشه دو ساعت پیش از اذان صبح بر می خواست وضو می گرفت و نماز می خواند.بعد از تعقیبات نماز و قرائت قرآن مجدداً مشغول مطالعه کتب می شدند.آنگاه طرف صبح صبحانه مختصری که از نان و پنیر متجاوز نمی کرد صرف نموده و بعد از آن به کتابخانه می رفتند و تا هنگام درس که اغلب ساعت 10 صبح شروع می شدبه مطالعه و تتبع پیرامون همانروز می پرداختند.بعد از درس به خانه برمی گشتند و در اتاقی اشخاص را می پذیرفتند و شخصا به کارها رسیدگی می کردند.مقارن ظهر خود را مهیای وضو گرفتن برای ظهر می کردند.پس از نهار محتصری به نامه های وارده که به طور متوسط بین هفتاد ئ تا هشتاد نانه بور رسیدگی می کردند.نماز مغرب و عشا را در صحن بزرگ حضرت مهصومه(س)برگزار می نموند.پس از صرف شام مشغول مطالعه بودند تا 12 شب آنگاه به بستر می رفتند.سه ساعت و شاید کمتر بیشتر می خوابیدند و پس از بیداری به تحجد و قرائت قرآن مشغول می شدند.مدت خواب ایشان در شبنه روز از پنج ساعت تجاوز نمیکگرد.

آیت الله بروجردی هزاداری خامس آل عبا و سایر ائمه را هر ساله در خانه خود برگزار می کردند.یکی از مسائلی که در عالمهم قابل تعمق است این که مرحوم آیتالله بروجردی تا پایان عمر طولانیشان که 90 سال طول کشید از عینک برای مطالعه استفاده نمی کردند،با اینکه پیر چشمی عارضه ای است که بیشتر مردم به آن مبتلا می شوند.از آثار بجی مانده مرحوم بروجردی مسجد اعظم قم می باشد که در سال 1333، 21 تیر ماه مصادف با ولایت امام هشتم شیعیان امام رضاعلیه السلام طی مزاسم باشکوهی اولین کلنگ آن بدست ایشان زده شد.

مدرسه آیت الله بروجردی واقع در ضلع شرقی میدان آستانه،مدرسه آیت الله بروجردی در نجف اشرف،مسجد بزرگ هامبورک در کنار دریاچه لاتسر،تاسیس کارخانه برق بروجرد،اعزام نمایندگان و مبلغان دینی به خارج از کشور،تاسیس کارخانه سیلوی بروجرد.

مرحوم آیت الله بروجردی در شب پهردهم فروردین 1340 خورشیدی پس از شش روز کسالت دعوت حق را لبیک گفتو در زاویه جنوب مسجد اعظم بخاک سپرده شدند.روحش شاد