تالاب بیشه دالان بروجرد

بیشه دالان نام تالابی است در شهرستان بروجرد در غرب ایران. نام محلی آن بیشه دالون است و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌است. تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌است.
بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌است که برخی ماههای سال را در این منطقه می‌گذرانند. علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می‌کنند. مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند 
به دلیل استفاده بی رویه از زمین‌ها و منابع آبی اطراف این آبگیر و نیز واریز فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان در سالهای اخیر مورد تهدید جدی قرار گرفته و مساحت آن به ۴۵۰ هکتار کاهش یافته‌است 
بیشه دالان نام تالابی است در شهرستان بروجرد که نام محلی آن بیشه دالون است و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌است. تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌است.
بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌است که برخی ماههای سال را در این منطقه می‌گذرانند. علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می‌کنند. مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.
در سالهای اخیر به دلایل مختلف از جمله استفاده بی رویه از زمین‌ها و منابع آبی اطراف این تالاب و نیز ورود فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان مورد تهدید جدی قرار گرفته و مساحت آن به میزان چشمگیری کاهش یافته‌است.
تالاب بیشه دالان از جمله تالاب هایی است که از گزند شرایط نامساعد در امان نمانده و از یک سو تصرفهای غیرقانونی اراضی اطراف بیشه دالان توسط کشاورزان و جاری شدن فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی در محیط زیست تالاب، استفاده بیش از حد سموم رفع آفات، بهره برداری تجاری از نیزار اطراف تالاب و شکار بی رویه و غیر مجاز اهالی منطقه، و از سوی دیگر چندگانگی مدیریتی بین منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست موجب شده تا وسعت آن تا حد زیادی کاسته شده و نمونه‌های نادر گیاهی و جانوری تالاب نابود شود.

دریاچه کیو

دریاچه کیو در شمال غربی شهر خرم آباد و در کنار پارکی زیبا  به همین نام قرار دارد.

مساحت این دریاچه هفت هکتار و عمق آن سه تا هفت متر است.

این دریاچه از ارزش های توریستی و زیبایی شهر خرم آباد می باشد که زیستگاه مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر می باشد.کیو در زبان لری مردمان خرم آباد به معنی کبود رنگ و آبی می باشد و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده می شود.

این دریاچه جلوه  خاصی به شهر خرم آباد بخشیده و در کنار جاذبه های تاریخی فراوان در این شهر و چشمه های پر آب شهر را در ردیف یکی از شهرهای زیبا و توریستی قرار داده است.

آب دریاچه کیو از چشمه تامین می شود و به لحاظ ویژگی های خاص خود می تواند به عنوان یکی از مراکز جذب توریست در استان و شهر خرم آباد  تبدیل گردد. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی ،شهربازی وچشم انداز زیبایی وجود دارد که ساعت ها می توان از این امکانات و زیبایی ها لذت برد.

کیو تا یک یا دو سال پیش یک دریاچه فصلی بود که به علت خشکسالی های چند ساله در استان در حال خشک شدن بود که با تلاش مسئولان این دریاچه احیا گردید و شنیده ایم که آب دریاچه همیشگی شده است و دیگر شاهد خشک شدن این دریاچه در فصل های مختلف نخواهیم بود

در پائیز سال 1389 این دریاچه کاملا خشک شد و مدت کوتاهی پس از آن یعنی در ابتدای دی ماه لایروبی آن آغاز گردید.

دریاچه کیو که در یک محوطه تفریحی به همین نام در مرکز استان لرستان خرم آباد واقع شده امکانات و فضای مناسبی برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های شنا،دومیدانی، و دوچرخه سواری می باشد. این دریاچه ظرفیت لازم برای فعالیت در قالب پایگاه ورزش های سه گانه کشوری را نیز دارد.

در استان لرستان علاوه بر این دریاچه زیبایی شهر خرم آباد 12 تالاب کوچک و بزرگ نیز وجود دارد که نزدیک شهر پلدختر و دریچه زیبای گهر در ارتفاعات دورود واقع شده است که مجموعه این تالاب ها و دریاچه ها علاوه بر زیبایی های چشم گیر زیستگاه مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر می باشد که لذت و گردش در استان لرستان را چندین برابر می کند.

با اقدامات مسئولان در اطراف این دریاچه چراغ گذاری و نرده کشی انجام شده است که زیبایی این دریاچه را در شب نیز شاهد هستیم

 

دریاچه گهر(دورود)

گهر دریا چه ی زیبا و شگفت انگیز

گهر شامل2 بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر)می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود1700 متر درازا و 400 تا800 متر پهنا و4 تا 28متر ژرفا دارد. اگر از الیگودرز به سمت گهر بروید ابتدا گهر کوچک را با طولی در حدود 500 متر و عرضی در حدود 150 متر می بینید سپس به گهر بزرگ در مرز شهرستان دورود می‌رسید ولی اگر از دورود حرکت کنید پس از کمی پیاده روی به سمت کیگوران به دریاچه گهر بزرگ می‌رسید.
ساحل این دریاچه به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود 40 دقیقه پیاده روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه فوت مکعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود20 فوت مکعب بر ثانیه می‌باشد. علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجود چشمه‌های در قسمت تحتانی آن 10است.آب اصلی تامین کننده در یاچه از طریق رودخانه ورودی آن یعنی رودخانه تاپله‌است که دارای آبی بسیار خنک ورنگی شفاف و بلورین با بستری مملو از سنگ ریزه یا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمی شتاب وارد دریاچه کوچک می‌شود و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود.
ماه‌های تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه‌است. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی‌گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدوده شهرستان‌های الیگودرز و ازنا واقع شده‌است
پوشش گیاهیدرختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی می‌باشد. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر می‌باشند
حیات وحش
دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی است از قبیل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین، تیهو و آبزیان مانند مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در این دریاچه زیست می‌کنند
تاریخچهاغلب اروپائیان و سیاحان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال 1890میلادی توانست مدت 3ماه در این منطقه تحقیق کرده و هزار کیلومتر راهپیمایی کند ولی باتوجه به اسناد معتبر تاریخی اولین کسی که موفق به کشف دریاچه گهر شد یک زمین شناس اتریشی به نام (آ-رودلر) بود که در سال1888 میلادی موفق شد نام خود را به عنوان کاشف دریاچه گهر در تاریخ ماندگار کند. وی در هنگام کشف این دریاچه از سمت الیگودرز حرکت کرده بود. اولین و قدیمی ترین تصویر مستند تهیه شده از این دریاچه نیز در سال 1891 میلادی گرفته شده‌است که به یک سیاح فرانسوی بنام ژان ژاک دومرگانتعلق دارد.
نحوه شکل گیری
گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌است.