امام زاده شاه‌ احمد

 

امام‌ زاده شاه‌ احمد پلدختر
امامزاده سيد احمد معروف به شاه احمد مراد دهنده که در گويش محلي به (شا اَمِي) يا شاه احمد هفت کوه مشهور است .
امامزاده "شاه احمد" به عنوان يکي از حاذبه هاي گردشگري مذهبي شهرستان پلدختر استان لرستان همه ساله پذيراي خيل عظيم گردشگران و عاشقان امامت و ولايت است.
وجود تعداد زيادي از بقاع متبرکه و زيارتگاه در شهرستان پلدختر، از جمله زمينه هاي جذب گردشگر؛ به ويژه در حوزه گردشگري مذهبي در اين شهرستان است. 
امامزاده "شاه احمد" که به گويش محلي به آن "شااحمي" مي گويند به عنوان يک جاذبه گردشگري مذهبي، از جايگاه خاص و ويژه اي در ميان مردم استان هاي غربي کشور، استان لرستان و به ويژه مردم شهرستان پلدختر برخوردار است. بقعه "شاه احمد" در جنوب شهر پلدختر در دهستان پاعلم واقع شده که در فصول مختلف سال به ويژه نوروز، پذيرايي خيل عظيم زائراني است که از لرستان و استان هاي همجوار به اين منطقه سفر مي کنند. 
اين امامزاده همچون نگيني مرصع بر چکاد ارتفاعات کبيرکوه و در منطقه سخت گذر و برفراز ارتفاع يک هزار و 610 متري کبيرکوه در ضلع جنوب غربي دهستان پاعلم از توابع شهرستان پلدختر واقع شده است. 
برغم سختي محور تردد اين امامزداه،هميشه در ايام تعطيلات سال؛ به ويژه نوروز، جمع زيادي از گردشگران براي زيارت اين مکان مقدس به اين ارتفاعات سفر مي کنند. 
مردم اين منطقه به کراميت و بزرگي اين امامزاده به دليل شفاي هزاران بيماران اعتقاد خاصي دارند و همواره جمعيت زيادي از استان هاي لرستان، ايلام، کرمانشاه، خوزستان و ديگر مناطق غربي کشور براي زيارت اين امامزاده به شهرستان پلدختر سفر مي کنند. 
وجود مناظر زيباي طبيعي و کوهستاني اين امامزاده، شرايط خاصي را براي تفريح گرداشکراني که به اين منطقه سفر مي کنند، فراهم کرده است.

آرامگاه حیات الغیب

آرامگاه حیات الغیب منسوب به «محمد بن احمرضی‌الدین» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بوده و گنبد الیاس نیز متعلق به شهاب الدین الیاس لنبکی از حکمرانان لر کوچک است.

این آرامگاه در کنار رودخانه کشکان و جاده خرم آباد - اندیمشک در شهر ویسیان شهرستان دوره چگنی واقع شده‌است

طوایف حیات الغیبی و پیرحیاتی و کریم پیرحیاتی خود را از نوادگان حیات الغیب می دانند.

پلان مقبره حیات الغیب به صورت مستطیل و معماری آن از یک ورودی (کفش کن) تشکیل شده‌ است. مقبره با پلان مربع که گنبدی به سبک نار دو پوسته بر پایه‌ ای مدور کوتاه روی آن قرار گرفته‌ است.

سطح مقبره ۲۵ متر در ۶ متر در ۶ متر و ۵/۴ متر در۵/۴ متر است . در دیوار جنوبی محرابی به بلندای ۲×۱ متر با گچبری ساده بر حاشیه آن ساخته شده‌ است گنبد مقبره قدیمی تر از دیگر قسمتها است.

بر بالای فضای داخلی مقبره نقاشی‌هایی با نقش کبوتر وچند گچبری دیگر به شکل گل دیده می‌شود.

در سمت شرقی مقبره امامزاده حیات الغیب، مقبره‌ ای قدیمی وجود دارد که به گنبد الیاس شهرت دارد. این بنا که در اثر گذشت زمان خسارات فراوانی دیده، از جمله قدیمی‌ ترین بناهای استان لرستان است.

آرامگاهحیات الغیب و گنبد الیاس یکی از اماکن متبرک استان لرستان و از جاذبه‌های گردشگری مذهبی این استان است که همواره پذیرای زوار زیادی از مناطق مختلف است.

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس در سال 1376 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۹۲۲ در فهرست آثار ملی ایرانبه ثبت رسید.